Touto problematikou se zabývá Zákoník práce (262/2006 sb.), který upravuje všechny pracovně-právní vztahy. Detaily náhrady pracovního volna se ovšem zabývá přímo nařízení vlády č.590/2006 sb. které stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých a osobních překážek v práci. Podle uvedeného nařízení vlády si tedy pracovní volno na pohřeb s náhradou mzdy nebo platu může vzít osoba v nejbližším příbuzenském vztahu a člověk, který žil se zemřelým/ou ve společné domácnosti. Vyhláška zahrnuje i ty, kteří se zúčastní pohřbu spoluzaměstnance. Zákon už ale nepamatuje na vykonavatele pozůstalosti, který sice může zkusit požádat zaměstnavatele o pracovní volno, ale už bez náhrady mzdy.
Takže jednodušeji, bez studování výše uvedených zákonů a nařízení:
A ještě přehledněji:
Pokud někomu zemře manžel/ka, druh/družka či dítě, má nárok na celkem 2 dny pracovního volna s náhradou mzdy a 1 další den bezprostředně na účast na pohřbu.
V případě úmrtí dalších rodinných příslušníků jako jsou rodiče, sourozenci, babička, dědeček, tchán/tchyně, švagr/švagrová či snacha nebo zeť je možné v práci nárokovat již jen 1 den k účasti na pohřbu. Další 1 den může uplatnit ten, kdo zařizuje pohřeb. (Tedy ten, kdo je jako objednavatel pohřbu uvedený v objednávce pohřbu u pohřební služby, může žádat celkem o 2 dny – jeden den na obstarání pohřbu a další den na účast na pohřbu. To nikdy nelze stihnout ve dvou dnech po sobě následujících.)
V případě úmrtí v domácím prostředí, neodkladně kontaktujte praktického lékaře zesnulého, nebo volejte záchrannou službu na čísle 155, případně na čísle intergrovaného záchranného systému 112. Po příjezdu lékaře dojde k vystavení ohledacího listu. Ten poté předáte pracovníkům pohřební služby.
Pokud Vám sdělí informaci o úmrtí Vašeho blízkého zdravotnické zařízení, kontaktujte Vámi vybranou pohřební službu telefonicky, případně osobně.
Avšak pamatujte! Volba pohřební služby závisí vždy na Vás za jakýchkoli okolností.